Rola psychologa sportu

Jestem absolwentką Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie na kierunku psychologia ze specjalnością psychologia sportu, zdrowia, lifestyle, coaching oraz dyplomowanym psychologiem sportu. Jako olbrzymia pasjonatka sportu i treningu mentalnego, a jednocześnie zapalona crossfiterka z ergometrem zamiast serca, staram się pokazać sport i jego psychologię z dwóch perspektyw: naukowej, jak i czysto ludzkiej. Stale poszerzam wiedzę i rozwijam swoje umiejętności poprzez udział w szkoleniach, warsztatach i kursach.

W pracy psychologa sportu kieruje się psychologią sportu pozytywnego, nastawieniem na rozwój oraz podejściem skoncentrowanym na rozwiązaniach. Współpraca ze mną opiera się na regularnych spotkaniach i samodzielnej pracy zawodnika pomiędzy spotkaniami. Razem pracujemy nad zwiększeniem samokontroli i opanowaniem stresu, wyznaczaniem celów, udoskonaleniem zdolności koncentracji i uwagi, budowaniem pewności siebie, a także wzmacnianiem motywacji, zarządzaniem emocjami oraz skuteczną komunikacją. Wykorzystując techniki treningu mentalnego, buduję u zawodnika umiejętności psychologiczne prowadzące do osiągnięcia stanu optymalnej gotowości umysłu. Wszystko po to, by pomóc mu wejść na wyższy poziom wykonania i poprawić jakość funkcjonowania w sporcie i w życiu.

Od strony czysto teoretycznej psychologia sportu zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie. Zawodnicy wykorzystują wszystkie uzyskane w ten sposób informacje w celu poprawy własnych osiągnięć, czy też ogólnego funkcjonowania. Praca psychologa sportu to nie tylko wyciąganie zawodnika z tzw. dołka, kiedy ma problem. Wręcz przeciwnie, to najczęściej praca nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego. To ciągły proces doskonalenia się w każdym elemencie.

Pamiętajcie jednak, że psycholog sportu nie leczy zaburzeń psychicznych (od tego są inni terapeuci). Nie zajmuje się też problemami osobistymi zawodników (chociaż jak wiemy, one także mają często wpływ na sportową postawę). Jego głównym zadaniem jest trening mentalny. Trening mentalny to proces. Opanowanie przez zawodnika podstawowych umiejętności może zająć kilka-kilkanaście tygodni. Zawodnik otrzyma w tym czasie zbiór wielu metod i technik, które poprzez długotrwałe i systematyczne oddziaływanie poprowadzą go do wzrostu kontroli zachowania, emocji i wszelkich procesów fizjologicznych, które w nim zachodzą. Praca ta wymaga od psychologa sportu ogólnej znajomości sportu, specyfiki danej konkurencji oraz dostosowania metod i technik wspomagania psychologicznego do cech i umiejętności danego zawodnika czy zespołu.

Do podstawowych zadań, obszarów, nad którymi pracujemy z zawodnikiem zaliczymy:
• zwiększenie samokontroli
• radzenie sobie ze stresem
• prawidłowe wyznaczanie celów
• doskonalenie zdolności koncentracji i uwagi
• budowanie i wzmacnianie pewności siebie
• umiejętność tworzenia wyobrażeń
• zarządzanie emocjami
• poprawa komunikacji między zawodnikiem i trenerem
• wzmacnianie motywacji
• radzenie sobie w powrocie do zdrowia i sportu po przebytej kontuzji

Sport potrzebuje psychologii i będzie jej potrzebował. Razem z psychologiem sportu zawodnik poprawia swoje umiejętności psychologiczne, które zaprowadzą go do stanu optymalnej gotowości umysłu i pomogą wejść na wyższy poziom wykonania.

Beata Rolak, Instagram @storyaboutme_ps