Zakończył się rok 2023 i z pełnym zaangażowaniem rozpoczynamy najważniejszy dla sportu czas – rok igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Zmiany w państwie spowodowane jesiennymi wyborami parlamentarnymi i dokonujące się właśnie wymiany władz w resortach w tym w Ministerstwie Sportu i Turystyki stawiają związki sportowe w trudnej sytuacji, ponieważ startujące na początku roku zgrupowania realizowane są bez gwarancji ich zaakceptowania i na koszt związku. Dodatkową „nowością” dla PZTW jest zakończenie bezpośredniej współpracy z wieloletnim Sponsorem Generalnym spółką Enea i jej dalsza kontynuacja za pośrednictwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Gorąco liczymy, że zmiana ta nie zaburzy doskonałej współpracy, która dla dobra obu stron realizowana była od 2017 roku.
W zakresie sportowym podczas mistrzostw świata w Belgradzie 2023, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich zakwalifikował do igrzysk olimpijskich w Paryżu jedynie czwórkę podwójną mężczyzn, ale jesteśmy pewni, że ta kwalifikacja nie oddaje w pełni całego potencjału polskiego wioślarstwa. Już w kwietniu część naszych osad podejmie w węgierskim Szeged walkę o olimpijskie paszporty, zaś ostateczne kwalifikacje odbędą się miesiąc później w Lucernie. Przygotowania do tych startów realizowane są z najwyższym zaangażowaniem i rok 2024 rozpoczyna się wspomnianymi już zgrupowaniami – wysokogórskimi obozami w Livingo (Włochy) oraz Belmeken (Bułgaria). Efekty zrealizowanej pracy poznamy pod koniec stycznia podczas ENEA MP na ergometrze wioślarskim, które w tym roku odbędą się w Oleśnicy k/Wrocławia.
Analizując skromny wynik pierwszego etapu kwalifikacji olimpijskich należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Międzynarodowy Komitet Olimpijski modyfikuje program igrzysk olimpijskich wprowadzając nowe dyscypliny i usuwając lub dokonując zmian w przypadku pozostałych. Dla wioślarstwa wiąże się to ze zmniejszaniem co 4 lata ogólnej liczby startujących wioślarek i wioślarzy. World Rowing stara się dopasować do wytycznych MKOl i zmniejsza limity osad, które mogą uzyskać kwalifikacje olimpijskie, więc wywalczenie awansu jest coraz trudniejsze.
Zakwalifikowanie do poprzednich igrzysk sześciu osad było ogromnym sukcesem, zaś potwierdzeniem wysokiego poziomu sportowego naszej reprezentacji był udział w finale „A” aż czterech z nich. Niestety po zakończeniu igrzysk, praktycznie każdą ze startujących w Japonii osad dotknęły problemy i budowanie reprezentacji na Paryż rozpocząć trzeba było od początku. Szczęśliwie dla wioślarstwa, jako dyscypliny medalodajnej, Ministerstwo Sportu Turystyki zarezerwowało wystarczające środki, aby prowadzić szerokie szkolenie we wszystkich grupach szkoleniowych.
Ważnym i bardzo korzystnym elementem prowadzonego w 2023 roku szkolenia było włączenie do grup seniorskich najlepszych młodzieżowych zawodniczek i zawodników, którzy tym samym mieli okazję trenować z elitą polskich wioseł. Dało to efekt w postaci historycznych występów naszych młodzieżowych reprezentacji podczas mistrzostw Europy w Krefeld, gdzie wywalczyliśmy 6 medali oraz mistrzostw świata w Płowdiw, skąd przywieźliśmy 4 medale.
W obecnej sytuacji nie może dziwić fakt, że działania PZTW kierowane są w dużej mierze w kierunku przyszłości polskich wioseł. Na szczególną uwagę zasługuje realizacja programu Młode Polskie Wiosła, w ramach którego tylko w roku 2023, oprócz nowości jaką była organizacja imprez sportowych, zrealizowano zakup 30 czwórek podwójnych za kwotę 1,2 mln zł. Łączny budżet MPW wyniósł w zakończonym roku 2,5 mln zł.
Oprócz zrealizowanych już rozlicznych działań, do których należało m.in. obniżenia limitu wieku na rozpoczęcie uprawiania wioślarstwa, podjęte zostały działania zmierzające do zmiany zasad punktowania Systemu Sportu Młodzieżowego. W grudniu 2023 roku uzyskaliśmy akceptację Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego projektu punktacji zawodów wioślarskich rozgrywanych w ramach SSM, w którym zaproponowaliśmy przesunięcie premiowania bardziej w stronę osad wieloosobowych.
Razem z Polskim Związkiem Kajakowym udało się sfinalizować program „Bezpieczna Woda“ w ramach którego kluby obu naszych bratnich dyscyplin otrzymały wsparcie w postaci m.in. łodzi motorowych. Poza zadaniami związanymi z realizacją specjalistycznych treningów, mają one wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie dla wszystkich korzystających z uroków sportów wodnych.
W październiku 2023 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił włączenie wioślarstwa morskiego, a dokładnie sprintów, do programu igrzysk olimpijskich i debiut tej imprezy w ramach programu igrzysk nastąpi w roku 2028 w Los Angeles. Jest to dla Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich całkowicie nowe wyzwanie, bo chociaż działania w kierunku rozwoju wioślarstwa morskiego w Polsce prowadzimy od kilku lat, to włączenie tej odmiany naszego sportu do rodziny konkurencji olimpijskich stawia przed związkiem całkowicie nowe zadania. Pierwsze sukcesy w tej materii już uzyskaliśmy, ponieważ decyzją World Rowing to właśnie w Polsce, a dokładnie w Gdańsku odbędą się pierwsze mistrzostwa Europy tej nowej olimpijskiej dyscypliny. Tym samym PZTW będzie w sezonie 2024 odpowiedzialny za 3 duże międzynarodowe wydarzenia, bo oprócz mistrzostw morskich będziemy gospodarzami również mistrzostw Europy juniorów (1-2 czerwca Kruszwica) oraz III Pucharu Świata (14-16 czerwca Poznań).
Z wioślarstwem morskim wiążemy duże nadzieje, bo oprócz szansy na rozwój naszej dyscypliny i powstanie nowych „morskich” klubów, to jesteśmy pewni, że uzyskamy doskonałe narzędzie dla promocji wioślarstwa, ponieważ rywalizacja na plażach w szczycie sezonu letniego w naturalny sposób przysparzać będzie tej formie rywalizacji nowych sympatyków.
Naszą morską „bazą” jest ośrodek Akademickiego Związku Sportowego COSA w Górkach Zachodnich koło Gdańska, a plany organizacji polskiego współzawodnictwa w sezonie 2024 przewidują zawody Pucharu Polski w Gdańsku i Sopocie, z finałową edycją w Międzyzdrojach. Ubiegłoroczne doświadczenia z organizacji rywalizacji morskiej oraz dynamiczny wzrost zainteresowania tą formą współzawodnictwa wśród zawodniczek i zawodników dają nam pewność dalszego rozwoju wioślarstwa morskiego w Polsce. Oczywiście głównym bodźcem do rozwoju morskich sprintów i błyskawicznego wzrostu zainteresowania jest awans tego sportu do rodziny olimpijskiej i nowa szansa na olimpijskie sukcesy.
W oczekiwaniu na „morskie“ sukcesy w Los Angeles, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich skupia się na przygotowaniach do Igrzysk XXXIII Olimpiady, które odbędą się w Paryżu znacznie wcześniej bo już w dniach 27 lipca – 04 sierpnia br.
Wchodząc w rok 2024 chcielibyśmy Redakcji oraz wszystkim Czytelnikom „Skiffa” złożyć życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i udanego dla polskiego wioślarstwa sezonu.
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich