Na obiektach Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego w piątek 15 listopada 2024 roku rozegrana została kolejna edycja Płockiej Sztafety Olimpijskiej. To tradycyjne zawody na ergometrach wioślarskich dla wszystkich – dla młodzieży szkolnej, zawodników wyczynowych, mastersów, dla osób z niepełnosprawnościami. Imprezę – przy współpracy z Płockim Towarzystwem Wioślarskim, kolebką Płockich Olimpijczyków – zorganizował Płocki Klub Olimpijczyka Głównym celem tej imprezy, jak zawsze była promocja idei olimpizmu, promocja płockich Olimpijczyków, stylu życia opartego o zasady fair play oraz zachowania w pamięci o tych, których nie ma już wśród nas… Płocka Sztafeta Olimpijska jest symbolem udziału płockich sportowców w letnich igrzyskach olimpijskich i paralimpijskich. Start do tej sztafety nastąpił w 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, a pierwsi na starcie tej sztafety stanęli: piłkarz Jerzy Kraska, złoty medalista tych igrzysk oraz wioślarze: Grzegorz Stellak i Sławomir Maciejowski. Od Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku – na każdych kolejnych letnich igrzyskach, aż do tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich w Paryżu – startowali płoccy sportowcy. Niestety, w Paryżu płockich sportowców nie było…
W tej niezwykłej sztafecie pokoleń płockich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków wystąpiły 2 panie i 24 panów, którzy będąc wychowankami płockich klubów sportowych, płockich trenerów reprezentowali 7 dyscyplin sportu, w tym: wioślarstwo, piłkę ręczną, tenis ziemny na wózkach, piłkę nożną, badminton, lekkoatletykę i kolarstwo torowe. Sześciu z nich zdobywało medale olimpijskie. Byli to: Jerzy Kraska (piłka nożna) i wioślarze: Grzegorz Stellak, Wojciech Jankowski, Michał Cieślak, Tomasz Tomiak, Jacek Streich. Kilku z nich reprezentowało nasze miasto wielokrotnie. Rekordzistami są Piotr Jaroszewski (tenis ziemny na wózkach – 6 razy) i Wojciech Jankowski ( wioślarstwo – 8 razy w tym 3 razy jako zawodnik i 5 razy jako trener).
Otwarcie tegorocznej edycji sztafety było okazją do odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Grzegorza Stellaka – trzykrotnego Olimpijczyka, medalisty IO Moskwa-1980, trenera i działacza sportowego, b. prezesa Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Na uroczystość przybyli Olimpijczycy: Jerzy Kraska, Michał Cieślak, Marek Bałdyga, Piotr Buchalski, Bogdan Zalewski oraz liczna grupa zawodniczek i zawodników, działaczy sportowych różnych dyscyplin sportu, członkowie honorowi Klubu Olimpijczyka z dr Marią Rybicką na czele. Prezydenta Miasta Płocka reprezentowała Pani Anna Niedzielska – szefowa referatu sportu UM Płocka, wicemarszałka Sejmu RP – Piotra Zgorzelskiego reprezentowała Pani Anna Durlakiewicz. Sponsora imprezy – ORLEN SA – reprezentował Pan Piotr Pius z Zespołu Projektów Społecznych Płock – Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów. Zebrani gorąco powitali rodzinę zmarłego przed rokiem Grzegorza Stellaka – żonę Mariannę z synami: Michałem, Tomaszem i Arkadiuszem. Okolicznościową laudację wygłosił Jacek Karolak – prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego a tablicę odsłoniła Marianna Stellak w towarzystwie synów. Po odsłonięciu tablicy, Anna Derlukiewicz w imieniu Piotra Zgorzelskiego przekazała na ręce rodziny Stellaków pośmiertnie przyznany dla Grzegorza Stellaka przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wiceprezes Płockiego Klubu Olimpijczyka – Bogdan Zalewski w imieniu Zarządu Klubu wręczył okolicznościowe grawertony dla zasłużonych osób dla płockiego sportu. Tym razem otrzymali je Pani Katarzyna Wróbel – emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 w Płocku, niezwykle zasłużona i oddana dla wielu pokoleń wychowanków szkoły, którym z wielkim zapałem wdrażała swoim uczniom zdrowy styl życia oparty o sport i wychowanie fizyczne oraz Piotr Maślanka – zawodnik, trener-wychowawca wielu medalistów mistrzowskich imprez w Polsce i w Europie w kickboxingu. Niestrudzony działacz sportu w Płocku, organizator wielu ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów w kickboxingu w Płocku.
Po części oficjalnej rozpoczęły się sztafetowe zawody na ergometrach wioślarskich. Reprezentacje szkół podstawowych oraz zawodniczek i zawodników innych niż wioślarstwo dyscyplin sportu startowały na dystansie 4 x 200m. Na starcie stanęło 16 sztafet, w tym 7 wśród dziewcząt i wśród chłopców. W klasyfikacji dziewcząt szkół podstawowych zwyciężyła SP z Radzanowa w składzie: Julia Woja, Zuzanna Gościniak, Maja Przeorek i Julia Chrzanowska przed SP NR 3 i SP Nr 12. Wśród chłopców najlepsi okazali się uczniowie SP NR 3 w składzie: Szymon Karasiewicz, Artem Irkha, Igor Chyszpański, Jan Zientara przed SP NR 13 i SP NR 12.
Po raz pierwszy w Płockiej Sztafecie Olimpijskiej wystartowali w biegu pokazowym wychowankowie Specjalnej Szkoły Podstawowej – SP NR 9. Grupa dziewcząt i chłopców została przyjęta i dopingowana gorącymi brawami wszystkich uczestników i widzów. W tym przypadku nie ważny był wynik sportowy a udział we współzawodnictwie sportowym w ramach integracji młodzieży szkolnej podczas imprez sportowych. Szkołę specjalną pod opieką Adama Kosza reprezentowali: Zuzanna Czyżewska, Nikola Góral, Nadia Kalinowska, Weronika Lewandowska oraz Jonas Przyborski, Maciej Machciński, Dominik Lewandowski, Kuba Ignaczewski.
Sztafetę zawodniczek „zawodowych” wygrała sztafeta w składzie Anita Szymborska, Aleksandra Gołębiewska, Zuzanna Regulińska i Julia Kozłowska przed sztafetą SMS ZPRP II a zawodników „zawodowych” sztafeta w składzie: Milan Turkowski, Oliwier Chandoszko, Karol Simigrocki, Patryk Sobol przed II i III zespołem SMS ZPRP.
W kategorii zawodniczek i zawodników wyczynowych (wioślarzy) dystans wynosił 500 metrów. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężali: Zuzanna Malczewska i Adrian Bednarski w kategorii młodzików; Julia Kozłowska i Jakub Wiśniewski w kategorii juniorów młodszych oraz Anita Szymborska i Milan Turkowski w kategorii juniorów (wszyscy PTW Płock). O puchary i medale walczyli także mastersi. Wśród kobiet najlepszą okazała się Kaja Ogieniewska a wśród mężczyzn Tomasz Chrapkowski, którzy także okazali się najlepszymi w biegu VIP-ów.
W kategorii osób z niepełnosprawnościami pokaz wiosłowania dla młodzieży szkolnej i wszystkich uczestników imprezy zademonstrował Daniel Dymek. Daniel, jako osoba z niepełnosprawnością ruchową jest wzorem dla wielu niepełnosprawnych osób w Płocku, które mogły by podjąć aktywność sportową dla poprawy swoich cech psychomotorycznych. Przez wiele lat próbował różnych dziedzin sportu aż doszedł do czołówki polskich kajakarzy niepełnosprawnych stając się tym samym kandydatem do reprezentacji Polski w tej dyscyplinie sportu.
Wszyscy zwycięzcy z rąk Olimpijczyka Bogdana Zalewskiego oraz Jacka Karolaka – prezesa PTW – otrzymali puchary i medale. Dodatkowo – uczestnicy zawodów w kategorii VIP-ów, nauczycieli i osób niepełnosprawnych – statuetki „Godny naśladowania”.
Tekst – Ryszard Olczuk.
Foto z zasobów autora.
Organizację tegorocznej edycji Płockiej Sztafety Olimpijskiej-2024 wspierał:
Prezydent Miasta Płocka
Sponsorem Płockiej Sztafety Olimpijskiej-2024 był:
ORLEN
Patronat medialny:
Tygodnik Płocki
#PetroNews
Katolickie Radio Diecezji Płockiej